Czy jesteśmy dobrze zabezpieczeni na czas emerytury, co zapewnia nam państwo, a po jakie rozwiązania możemy sięgnąć sami? Jak to wygląda w innych krajach i w jakim obszarze polscy emeryci przodują?
Biorąc pod uwagę statystki dotyczące starzenia się naszego społeczeństwa z trwogą możemy stwierdzić, że nasze obecne rozwiązania systemu emerytalnego nie zapewnią nam godnego życia na emeryturze. Aby uniknąć problemów w jesieni naszego życia już teraz powinniśmy uruchamiać i wdrażać mechanizmy pozwalające w przyszłości na finansowanie opieki i zdrowia osób starszych. Do tego potrzebny jest efektywny system ubezpieczeń zdrowotnych i opiekuńczych, zarówno w sektorze państwowym jak i prywatnym. Wymaga to również głębokiej edukacji i podnoszenia świadomości obywateli o ich przyszłości, o tym jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze.
Dobrym przykładem Państwa opiekuńczego w tym obszarze są Niemcy, które w 1995 roku wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenia pielęgnacyjne ( Pflegeversicherung ) powiązane z obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoby ubezpieczone w ramach składki zdrowotnej ( GKV ) są jednocześnie objęte ubezpieczeniem pielęgnacyjnym. Jednolita stawka składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne wynosi około 3% dochodów brutto. Zarówno pracodawca jak i pracownik płacą po połowie składki, a w niektórych Landach pracownicy płacą większą część składki niż pracodawcy. Osoby bezdzietne z wiadomych względów ponoszą z tego tytułu jeszcze większe koszty. Coraz bardziej popularną formą jako uzupełnienie obowiązkowych ubezpieczeń opiekuńczych jest również dobrowolne ubezpieczenie w ramach prywatnego ubezpieczenia pielęgniarskiego. Od 2013 roku rząd niemiecki aby zachęcić obywateli do zawierania dobrowolnych prywatnych ubezpieczeń pielęgniarskich stosuje wszelkiego rodzaju zachęty poprzez dotowanie tego typu przedsięwzięć i to niezależnie od wysokości osiąganego dochodu przez ubezpieczonego. W praktyce to oznacza, że jeżeli obywatel będzie odprowadzał dobrowolne składki w ramach prywatnego ubezpieczenia pielęgniarskiego Państwo może dofinansować nawet do 50% wartości miesięcznej składki obywatela. Po przekroczeniu określonego wieku korzystając z przywilejów polisy ma prawo do profesjonalnej, wysoko wykwalifikowanej opieki domowej oraz wsparcia w dotowaniu wszelkiego rodzaju usług i urządzeń poprawiających znacząco standard jego życia.
W Polsce te mechanizmy nie są jeszcze stosowane i dlatego obecne doświadczenia polskiego rynku usług opiekuńczych pokazują, że jeszcze mamy wiele do zrobienia. Najczęstszą barierą są źródła finansowania. W prywatnym sektorze usług opiekuńczych widzimy podobny trend, gdzie duże zapotrzebowanie łączy się z brakiem domowego budżetu. Przeciętnego obywatela nie stać na opiekę domową dla siebie czy w przypadku ich dzieci na sfinansowanie opieki dla swoich rodziców. Jedynym sposobem jest reforma usług opiekuńczych lub poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania.
Jednym z takich źródeł może być rynek nieruchomości. Aby zrozumieć co mamy na myśli mówiąc o rynku nieruchomości musimy spojrzeć na strukturę posiadania własnego „M”. Co nas wyróżnia od innych krajów rozwiniętych w tym W. Brytanii, Francji czy Niemiec, że w przypadku Polski mamy wyższy wskaźnik posiadania własnych nieruchomości niż w krajach tzw. „starej Unii”. W efekcie własne cztery kąty w Polsce posiada 84% obywateli, co w przypadku Niemiec tylko niespełna 55% a dla W. Brytanii 65%. Jest to pewna zależność, że czym biedniejszy kraj tym większy odsetek własnych mieszkań. Jak to możliwe? Aby nie wchodzić w szczegóły w krajach rozwiniętych jest znacznie wyższe wynagrodzenie przy bardzo konkurencyjnym rynku wynajmu. Warto dodać, że w krajach Europy Zachodniej duża liczba nieruchomości należy to instytucji lub funduszy, które patrzą na rynek wynajmu długoterminowo i mogą sobie pozwolić na konkurencyjne ceny, co powoduje, że korelacja wynagrodzenia do cen wynajmu jest zupełnie inna niż w Polsce. Te mechanizmy dopiero w Polsce się kształtują, chociażby Fundusz BGK, który zakłada zarządzać 20 tyś. mieszkań pod wynajem. W przypadku tak dużego udziału własnych nieruchomości wydawać się może, że jednym ze sposobów jest finansowanie opieki domowej w ramach Funduszy Hipotecznych, które w ostatnich latach pojawiły się na polskim rynku. Oferują one w zamian za przekazanie prawa własności do mieszkania lub domu, z którego Senior może korzystać dożywotnio rentę wypłacaną w miesięcznych ratach. To dobra oferta dla osób, które chcą zdecydowanej poprawy komfortu życia, jak również chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i płynność finansową. Mogą również przeznaczać środki na dowolny cel, chociażby na regularne wizyty opiekuna. Warto jednak wcześniej sprawdzić wiarygodność Funduszu aby w przyszłości mógł wywiązać się z postawionych obietnic przed klientem.
Kolejnym sposobem na pozyskanie środków jest również zbycie nieruchomości osobom trzecim z możliwością dożywotniego mieszkania w nim, określanego jako służebność dożywotnia. Oznacza to, że podopieczny w zamian za przekazanie prawa własności do mieszkania lub domu, z którego może korzystać dożywotnio otrzymuje określoną kwotę pieniędzy w gotówce i może bez ograniczeń nimi rozporządzać.To rozwiązanie na tą chwilę jest najbezpieczniejszym na rynku i wydaje się jedynym możliwym w przypadku nie posiadania innego kapitału jak mieszkanie. Nie oznacza to, że senior musi rozważać tego typu zbycie tylko w przypadku problemów finansowych. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają kapitału na spełnienie swoich marzeń, na podróże i inne przyjemności o których wcześniej nie mogli myśleć.
Jesień życia od tej pory nie musi kojarzyć się z okresem mniej wartościowym, wręcz przeciwnie. Dlatego Drodzy Seniorzy, korzystajcie z tego na co ciężko zapracowaliście.
Chcesz skorzystać z rozwiązania? kliknij w link… https://www.elderia.pl/oferta/pakiet-finanse/
autor: PP