Dla wielu starszych osób w pewnym momencie nastaje czas, gdy stają się coraz mniej samodzielni. Zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności i mimo szczerych chęci, części z nich nie powinni wykonywać. Co więcej, niektóre czynności mogą stwarzać zagrożenie. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność kontroli ciała i jego regeneracja. Seniorzy potrzebują wtedy wsparcia najbliższych lub profesjonalnej opieki. Jakie są rodzaje opieki nad osobami starszymi i które wybrać?
Z reguły chcemy sami opiekować się naszymi rodzicami czy dziadkami, ale większość z nas, szczególnie gdy mieszkamy w innym miejscu, nie ma możliwości zagwarantowania odpowiedniego wsparcia. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zapewnienie bliskiej nam osobie specjalnej opieki, która będzie dostosowana do jego potrzeb.
Teleopieka
Teleopieka to nic innego jak monitorowanie stanu zdrowia seniora. Najczęściej do kontaktu wykorzystuje się opaskę SOS. W razie prośby lub wykrycia niewłaściwych parametrów informacje otrzymują osoby bliskie, opiekun lub służby medyczne. Wszystko odbywa się pod zdalną kontrolą opiekuna osoby starszej.
Dom opieki dla seniora
Dom opieki jest to forma opieki, która zapewnia seniorowi opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie, a dodatkowo sam budynek jest w pełni przystosowany do osób starszych. W takim miejscu senior będzie mieć kontakt ze swoimi rówieśnikami, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego zdrowie psychiczne. Oczywiście nie każdy senior będzie chciał opuścić swój rodzinny dom, dlatego skorzystanie z domu opieki musi być dobrze przemyślane.
Doraźna opieka domowa
Jest to opieka seniora tzw. na godziny. Dany opiekun służy pomocą w ramach wcześniej ustalonych godzin lub po zgłoszeniu zapotrzebowania. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają z seniorami, ale chcą zagwarantować opiekę na czas wyjścia do pracy, wyjazdu lub innej sytuacji. Opiekun zapewne pełne wsparcie — od przygotowania leków, po wizytę u lekarza czy też rozmowę.
Całodobowa opieka domowa
Całodobowa opieka osób starszych jest to pełne wsparcie oraz najbardziej zaawansowana forma opieki osoby starszej, czyli opieka z zamieszkaniem. Zazwyczaj ta opcja jest wybierana, gdy senior jest całkowicie niesamodzielny, a jednocześnie zależy nam, by pozostał w swoim domu. Najczęściej opiekun wprowadza się do seniora i pomaga mu we wszystkich czynnościach, zapewniając kompleksową opiekę. Do podstawowych zajęć opiekuna można zaliczyć m.in.: codzienną toaletę, przygotowanie posiłków czy podawanie leków.
Podjęcie decyzji, która forma opieki będzie najlepsza, nie jest łatwe. Konieczne jest dobre przemyślenie za i przeciw każdej opcji. Jeśli mamy możliwość, spytajmy seniora o najlepszą dla niego opcję. Warto wybrać tą gwarantującą osobie starszej bezpieczeństwo, ale także taką, która go uszczęśliwi.